ԻՆՉՊԵՍ ՀԱՍՆԵԼ ԱՅՍՏԵՂ
Եթե սիրում ես ճամփորդել օդային ճանապարհով, ընտրություն պետք է կատարես Երևանում գտնվող «Զվարթնոց» և Գյումրիում գտնվող «Շիրակ» օդանավակայանների միջև: Ցամաքային ճանապարհները նախընտրելու դեպքում կարող ես ճամփորդել գնացքով կամ ավտոբուսով: Գնացքներն անցնում են Երևանից Վրաստան ու հակառակ ուղղությամբ, ինչը հարմար է, եթե նախատեսում ես այցելել նաև Հարավային Կովկասի այլ երկրներ: Իսկ ավտոբուսները ճամփորդության ամենաէժան տարբերակն են՝ Ռուսաստան, Ղրիմ, Ուկրաինա, Իրան և Վրաստան տանող երթուղիներով:
Մուտքի վիզա
Դեպի Հայաստան մուտքի վիզան պարտադիր է աշխարհի երկրների մեծ մասի քաղաքացիների համար: Այն կարելի է ձեռք բերել առցանց, տվյալ երկրում Հայաստանի դեսպանատան միջոցով, Զվարթնոց օդանավակայանում կամ ժամանման այլ սահմանային վերահսկողության կետերում: Զբոսաշրջիկը կարող է ձեռք բերել քսանմեկօրյա վիզա՝ լրացնելով վիզայի ստացման դիմում-հայտը և ձեռքի տակ ունենալով լուսանկար, առնվազն 4 ամսվա վավերականության ժամկետով անձնագրի բնօրինակ ու 3000 դրամի չափով վիզայի վճար: Լրացուցիչ մանրամասների համար կարող ես այցելել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայք, որտեղ առկա է տարբեր երկրների մուտքի արտոնագրերի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկություն:
Ազգային արժույթ
Հայաստանի ազգային արժույթը դրամն է: Թղթադրամները թողարկվում են 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000 անվանական արժեքներով, իսկ մետաղադրամները՝ 10, 20, 50, 100, 200 և 500 անվանական արժեքներով: Փոխարժեքների համար կարող ես այցելել ՀՀ կենտրոնական բանկի կայք: Այնուամենայնիվ, Երևանի խանութների ու հյուրանոցների մեծ մասն ընդունում են նաև կրեդիտային քարտեր: Բացի այդ, Երևանում ու Հայաստանի այլ քաղաքներում առկա են արժույթի փոխանակման բազմաթիվ կետեր ու բանկեր, որտեղ կարելի է փոխանակել արտասահմանյան թղթադրամները: Սուպերմարկետների մեծ մասը նույնպես ունեն արժույթի փոխանակման կետեր:

Чтобы приехать в Армению, ты можешь выбрать воздушные, железнодорожные и автобусные маршруты в зависимости от твоего бюджета и предпочтений.
В Армении два аэропорта. «Звартноц» - главный аэропорт страны, который находится в Ереване, и «Ширак» - в Гюмри. Что касается поездов, то они ходят из Еревана в Грузию и обратно, что удобно, если ты планируешь путешествовать и в другие страны Южного Кавказа. Автобус — самый дешевый вариант с маршрутами в Россию, Крым, Украину, Иран и Грузию.
Информация о визе
Для въезда в Армению виза не требуется гражданам России и большинства стран СНГ: необходимо наличие заграничного паспорта, срок действия которого истекает не менее чем через 3 месяца после предположительного возвращения. Гражданам других стран необходимо получить визу, которую можно оформить в посольствах страны за рубежом, через интернет, или непосредственно при прибытии в аэропорт "Звартноц".  Туристическую визу сроком на 21 день оформляют при наличии заполненной визовой анкеты, цветной или черно-белой фотографии, оригинала паспорта, действительный не менее 4 месяцев и визового сбора в размере 3000 драмов (около 7 долларов США). Для получения дополнительной информации нужно посетить сайт Министерства иностранных дел Армении, где представлена ​​информация о различных визовых режимах для разных стран.
Валюта
Национальная валюта Армении – армянский драм (AMD). В обращении находятся банкноты в 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000 драмов и монеты в 10, 20, 50, 100, 200 и 500 драмов. Курс армянского драма можно уточнить на сайте Центрального банка Армении. Кредитные карты принимаются к оплате во многих магазинах и отелях Еревана. Кроме того, в Ереване, особенно в центре города, на каждом шагу встречаются многочисленные офисы армянских и зарубежных банков, где без труда можно обменять валюту. В большинстве супермаркетов также есть пункты обмена валюты.