Երևանի ամենահայտնի վայրերը:
Երևանը Հայաստանի մայրաքաղաքն է, քաղաք, որ 29 տարով մեծ է Հռոմից: Թվագրվում է մ.թ.ա. 782թ.-ով, հիմնադրվել է հինավուրց Էրեբունի ամրոցի տեղում՝ կառուցված Արգիշտի Առաջինի կողմից: Երևանը հաճախ կոչում են «վարդագույն քաղաք», քանի որ այստեղ շատ շենքեր կառուցված են վարդագույն տուֆից: Մայրաքաղաքը տուրիստական հայտնի ուղղություններից մեկն է՝ շնորհիվ բազմաթիվ տեսարժան վայրերի, ակտիվ գիշերային կյանքի, հրաշալի թանգարանների, ինչպես նաև գեղեցիկ զբոսայգիների: Երևանով զբոսանքը քաղաքի մշակույթը, պատմությունը և տեղական խոհանոցը ճանաչելու լավագույն միջոցն է: Հանրապետության հրապարակը Երևանի զարմանահրաշ տեսարժան վայրերից մեկն է. սկսած մայիս ամսվա սկզբից մինչև աշնան կեսերն այստեղ տարբեր ժանրերի գեղեցիկ մեղեդիներով ուղեկցվող երգող-պարող շատրվանների ֆանտաստիկ շոու է անցկացվում: Բաց չթողնեք Երևանի մեկ այլ հայտնի տեսարժան վայրը՝ Կասկադ համալիրը, որտեղի դիտակետից դեպի քաղաք բացվում է չքնաղ տեսարան, որը կարող եք լավագույնս վայելել գիշերը, երբ քաղաքը գեղեցիկ լուսավորում է ստանում:
Սբ. Հռիփսիմե եկեղեցի:
Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցին Էջմիածին քաղաքի յուրահատուկ տեսարժան կառույցներից է: Այն Հայաստանի կենտրոնագմբեթ խաչաձև տիպի եկեղեցիների զարգացած ու կատարելագործված օրինակն է: Եկեղեցին աչքի է ընկնում իր ճարտարապետական ձևերի պարզությամբ ու վեհությամբ: Ավանդատանը թաղված է քրիստոնյա նահատակ Հռիփսիմե կույսը: Տեսարժան վայրն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում:
Սբ. Գայանե եկեղեցի:
Մայր տաճարից ոչ շատ հեռու, Արարատի ճերմակափայլ գագաթների տեսարանին գծագրվում է Սուրբ Գայանե եկեղեցու գմբեթը: Եկեղեցին կառուցվել է 7-րդ դարում և պատկանում է գմբեթավոր բազիլիկ տիպին: Ըստ ավանդության՝ այն կառուցվել է Հայաստանում քրիստոնեություն տարածելու համար նահատակված Գայանե կույսի գերեզմանի վրա: Տեսարժան վայրն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում:
Էջմիածնի Մայր Տաճար:
Երևանից 20 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Հայ առաքելական եկեղեցու կենտրոնը` Էջմիածինը: Էջմիածնի Մայր տաճարը հիմնադրվել է 4-րդ դարի սկզբին, այն աշխարհի հնագույն եկեղեցիներից է: Ըստ ավանդության՝ եկեղեցին կառուցվել է այն տեղում, ուր մատնանշել է Գրիգոր Լուսավորչին երազում հայտնված Աստծո Որդին: Այստեղից էլ առաջացել է Էջմիածին անունը: Եկեղեցու պատերը ներսից ամբողջովին զարդարված են Հովնաթանյան ընտանիքի նկարիչների բարձրարվեստ որմնանկարներով: Մայր տաճարի հարակից տարածքում են գտնվում կաթողիկոսի նստավայրն ու հոգևոր ճեմարանը: 2018թ.-ից սկսած՝ այստեղ վերականգնողական աշխատանքներ են տարվում, այդ իսկ պատճառով Մայր տաճարն այս պահին հնարավոր է տեսնել միայն դրսից: Տեսարժան վայրն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում:
«Էջմիածնի գանձեր» թանգարան:
«Էջմիածնի գանձեր» թանգարանը գտնվում է Մայր տաճարի հարավ-արևելյան հատվածում: Այնտեղ ներկայացված են եզակի սուրբ մասունքներ: Բազմաթիվ գանձերից են Սուրբ Գեղարդը (տեղադրված արծաթե մասնատուփի մեջ), որը խոցել է Քրիստոսի կողը, Նոյան Տապանի մասունքները (որոնք 1698թ.-ին տեղադրվել են մասնատուփի մեջ), ինչպես նաև արվեստի այլ արժեքավոր նմուշներ: Պատմության համաձայն` Նոյան Տապանի մասունքները տրվել են Սուրբ Հակոբ Մծբնա հայրապետին 4-րդ դարում, քանի որ վերջինս ցանկանում էր բարձրանալ Արարատ լեռան գագաթը՝ Նոյան Տապանը գտնելու համար: Լեռը բարձրանալուն պես նա քուն է մտնում Բարձրյալի ազդեցության ներքո, Տիրոջ հրեշտակը Տապանի մասնատուփը դնում է նրա գլխի տակ, երազի մեջ հորդորում Սուրբ Հակոբին արթնանալ, վերցնել մասունքը և իջնել լեռան գագաթից: Բացի ցուցադրված մասունքներից, Սուրբ զոհասեղանի վերականգնման ընթացքում արված հնագիտական պեղումների ժամանակ գտնվել են Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կողմից հիմնադրված Բուն զոհասեղանի մնացորդները` թվագրված մ.թ. 301-303թթ.-ով:
Զվարթնոցի տաճար:
Զվարթնոցի անձեռակերտ տաճարը Հայաստանի 7-րդ դարի ճարտարապետների հմտության և խիզախ մտահղացման արգասիքն է: Եռահարկ այս շինությունը, կառուցված լինելով ընդամենը մի քանի սյուների վրա, 3 դար շարունակ կանգուն է եղել: Երբ 20-րդ դարի սկզբին կատարած պեղումների արդյունքում հայտնի ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանը ներկայացրեց Զվարթնոցի վերականգնման մոդելը, շատ քչերն այն ընդունեցին, քանի որ դժվար էր հավատալ, որ 7-րդ դարում հնարավոր էր կառուցել նման շինություն: Եվ հենց այդ ժամանակ էր, որ Փարիզի Սեն Շապել եկեղեցու բարձրաքանդակներից մեկն ապացուցեց ճարտարապետի կողմից առաջարկված տարբերակը` բարձրաքանդակը պատկերում է Զվարթնոցը` Նոյան տապանի հետ միասին, և այն ճիշտ Թորամանյանի մոդելի տեսքն ունի: Մշակութային վայրն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում:

Ключевые места Еревана:
Столица Армении – Ереван, город, который на 29 лет старше Рима! Датируется 782-ым годом до н.э., основан на месте древней крепости Эребуни, построенной царем Аргишти Первым. Ереван часто называют «розовым городом», ввиду того что многие здания здесь построены из розового туфа. Столица является одним из известных туристических направлений благодаря многочисленным достопримечательностям, активной ночной жизни, прекрасным музеям и чудесным паркам. Пешая прогулка по Еревану – лучший способ по-настоящему погрузиться в культуру, историю и местную кухню. Площадь Республики с музыкальными фонтанами – это одна из поистине великолепных достопримечательностей Еревана: с начала мая до середины осени здесь проводится фантастическое шоу поющих и танцующих фонтанов в сопровождении прекрасной музыки разных жанров. Не пропустите еще одну ключевую достопримечательность города – Комплекс Каскад, с высоты которого открываются захватывающие виды на Ереван, которыми сможете в полной мере насладиться ночью, когда город красиво освещен.
Церковь Св. Рипсиме:
Перед въездом в г. Эчмиадзин стоит величественный храм Св. Рипсиме. Рипсиме – имя мученицы, покоящейся в склепе, под алтарем. За распространение христианства в Армении и отказ выйти замуж за Трдата III, она была подвергнута пыткам, а затем и убита. На месте гибели Св. Рипсиме в 7-ом веке был воздвигнут храм, о чем свидетельствует надпись на западной стене храма, являющегося классическим образцом крестообразных центрально-купольных сооружений. Oбъект включен в Список Всемирного Культурного Наследия ЮНЕСКО.
Церковь Св. Гаяне:
Среди многочисленных памятников Эчмиадзина наиболее известен храм Св. Гаяне, расположенный южнее Кафедрального Собора. Согласно преданию, мученица Гаяне была подругой Рипсиме, ее наставницей и, так же как она, погибла за распространение христианства. Храм был основан в 630 гoду католикосом Езром. Построенный в виде купольной базилики, он в 1652 году был капитально отреставрирован. Позднее, к его западному фасаду была пристроена галерея – место погребения иерархов армянской церкви. В южном приделе храма, рядом с алтарной апсидой, покоятся мощи Св. Гаяне. Oбъект включен в Список Всемирного Культурного Наследия ЮНЕСКО.
Эчмиадзинский кафедральный собор:
Эчмиадзинский Кафедральный Собор считается одним из самых древних памятников христианства. Он был построен в 4-ом веке после провозглашения христианства государственной религией. Согласно легенде, Собор был построен в том самом месте, на которое указал явившийся во сне Григорию Просветителю Христос, и именно отсюда происходит название Эчмиадзин. Эчмиадзинский Кафедральный Собор является духовным центром Армянской Апостольской Церкви, а также резиденцией Католикоса Всех Армян. Церковный комплекс обобщают находящиеся вблизи собора три церкви: Св. Рипсиме, Св. Гаяне, Св. Шогакат, в память погибших от гонений дев-мучениц. С конца 2018 года по сегодняшний день ведутся реставрационные работы, поэтому Кафедральный Собор в настоящее время можно увидеть только снаружи. Oбъект включен в Список Всемирного Культурного Наследия ЮНЕСКО.
Музей «Сокровища Эчмиадзина»:
Музей «Сокровища Эчмиадзина» находится в юго-восточной части Кафедрального Собора. В музее представлены уникальные святые мощи. Одним из наиболее известных сокровищ является Святой Гегард (помещенный в серебряный реликварий), который пронзил бок Христа, мощи Ноева Ковчега (также помещены в реликварий, созданный в 1698 г.), а также многие другие ценные произведения искусства. Согласно истории, реликварий с мощами Ноева Ковчега был отдан Патриарху Св. Иакову из Мцбна в 4-ом веке, так как он хотел подняться на вершину горы Арарат чтобы найти Ноев Ковчег. Поднявшись на гору, он заснул под влиянием Всевышнего, и ангел Божий положил реликварий Ковчега к его изголовью. Во сне ангел настоятельно призывал Св. Иакова проснуться, взять мощи и спуститься с вершины горы. Помимо представленных экспонатов, во время проделанных археологических раскопок при восстановлении Священного Алтаря были найдены остатки главного Алтаря, датируемого 301-303 гг., основанного Святым Григорием Просветителем.
Храм Звартноц:
Изумительный храм Звартноц – результат огромного опыта и творческого потенциала армянских архитекторов 7-го столетия. Будучи основанным на колоннах, он простоял до 10-го столетия. В начале 20-го века, когда на этом участке велись раскопки, многие специалисты с трудом могли принять модель реконструкции, разработанную известным армянским архитектором Торосом Тораманяном, поскольку трудно представить, как такое громоздкое и сложное строение возможно было возвести в те времена. И удивительно, что доказательством версии Тораманяна выступает один из барельефов храма Сент-Шапель в Париже, который изображает храм Звартноц с Ноевым Ковчегом. Он выглядит в точности как модель, представленная архитектором. Oбъект включен в Список Всемирного Культурного Наследия ЮНЕСКО.